Göz İçi Mercek Tedavisi

+ -

Ameliyatta Kullanılan Mercekler

  • Standart IOL: Gözü lazer tedavisine uygun olmayan ama gözlüklerinden kurtulmak isteyen yüksek miyop ve hipermetrop görme kusuru olan hastalara refraktif lens değişimi (şeffaf lens değişimi) ameliyatı yapılır. Bu ameliyattan sonra, uzağı gözlüksüz net görenlerin yakın için gözlük kullanmaları gerekebilir.
  • Multifocal IOL: Bu lenslerin en önemli özelliği yakın ve uzak gözlük ihtiyacının aynı anda ortadan kaldırılmasıdır. Bu yöntem günümüzde yakın ve uzakta iyi bir görme sağlamaya uygun olan tek yöntemdir.
  • Toric IOL: Astigmatı olan hastalarda yüksek başarı için kişiye özel olarak dizayn edilen Toric lensler kullanılmaktadır.

Fakik-IOL Nedir?

Fakik-IOL yüksek miyop ve hipermetroplarda kesin ve güvenilir sonuçları olan bir yöntemdir. Dünyagöz Hastanesi'nde Fakik-IOL ameliyatı dünyanın en kaliteli göz içi lensleri kullanılarak, bu konuda uzman hekimler tarafından yapılmaktadır.

Göz yapısı lazer tedavisine uygun olmayan (örneğin; kornea kalınlığı ince olan) yüksek miyop ve hipermetrop gözlerin gözlük ya da lens kullanmadan net bir görüşe sahip olması Fakik-IOL ameliyatı ile mümkün olabilmektedir.

Gözün içerisine yapay numaralı bir lens yerleştirilmesi prensibine dayanan bu yöntem, kimi zaman LASIK operasyonuyla kombine olarak da uygulanmaktadır. Ayrıca 7 diyoptriden 25 diyoptriye kadar miyoplar, 5 diyoptriden 13 diyoptriye kadar hipermetroplar tedavi edilebilmektedir.

Fakik-IOL Kimlere yapılabilir?

Fakik-IOL ameliyatı 18 yaşından büyük olup gözünde, glokom(göz tansiyonu), belli başlı retina hastalıkları ve kataraktı olmayan kişilere yapılır. Bu tedavinin sizin göz yapınıza uygulanıp uygulanamayacağı kesin kararı ise yine yapılacak detaylı göz muayenesinde kırma kusurunuzun derecesi, göz bebeğinizin karanlıkta kaç mm çapa sahip olduğunun belirlenmesinin yanı sıra kornea dokunuzun özel tetkiklerle incelenmesi sonucunda verilmektedir.

Fakik-IOL Ameliyat Tekniği

Fakik-IOL ameliyatı bir göz için yaklaşık 20 dakika sürer ve hasta anestezi altında olduğundan hiçbir şey hissetmez. Her iki göz arada en az 7 gün fark olacak şekilde sırayla ameliyat edilir ve ameliyatlı göz sadece 1 gün bandajlı kalır. Ertesi gün bandaj açılır ve kişi gözlük ya da lensi olmadığı halde günlük normal yaşantısına dönebilecek kadar net görmeye başlar. Görme düzeyinin tam olarak sabit hale gelmesi yaklaşık 4 ila 6 hafta arasındadır.

Gözün içerisine yerleştirilen lens saydam olup göz dokusuyla uyumlu bir şekilde ömür boyu sorun çıkarmadan kalacak bir malzemedir. Göze yerleştirilen bu lensler ameliyat sonrası dışarıdan bakıldığında görülemez ve hasta tarafından gözde varlığı hissedilmez.


E-bülten listesine kaydolmak istiyorum
E-bülten listesine kaydolmak istiyorum

E-bülten listesine kaydolmak istiyorum