Basında Biz

+ -

Devlet 350 TL fiyat koydu , ' ucuz katarakt ' 2 bin göze zarar verdi

30 Nisan 2009

DÜNYAGÖZ Hastaneler Grubu Başkanı Eray Kapıcıoğlu , " Sağlık Bakanlığı ve SGK , katarakt operasyonunda devlet ödemesini 350 TL belirledi . 1500 TL ' lik operasyona verilen bu rakam , halkın göz sağlığını tehdit ediyor . ' Ucuz ameliyat ' yaşayan 2 bin 200 hasta bize geldi , yarısı sağlığına kavuşabildi " dedi . DÜNYAGÖZ Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Eray Kapıcıoğlu , Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu ' nun ( SGK ) , ameliyatlarda kamunun ödeyeceği payın düşük tutulmasının hastaların gözlerini riske attığını savundu . Eray Kapıcıoğlu , " Bazı küçük sağlık kuruluşları , hastadan para almadan , sadece SGK ' nın ödeyeceği 350 TL ' ye katarakt ameliyatı yapıyor . 5-10 dolarlık kalitesiz mercekler kullanıp , hastaların gözünü tehlikeye atıyor . Oysa kataraktta bizim kullandığımız lensin fiyatı 270 dolar . 1500 TL ' den aşağı katarakt ameliyatı mümkün değil " dedi .

 
Kapıcıoğlu , " ucuz katarakt " operasyonu geçiren 2 bin 200 kişinin sonradan Dünyagöz Hastaneleri ' ne başvurduğunu , bunlardan yüzde 50 ' sinin gözünü kurtarabildiklerini öne sürdü . Başbakan ' a dosya SGK ve Sağlık Bakanlığı ' nın belirlediği " kamu payı " sınırının hastaların göz sağlığını nasıl tehlikeye attığını ortaya koyan bir dosyayı  sunduğunu ifade eden Eray Kapıcıoğlu , kornea nakli için de 712 TL ' lik kamu ödemesi belirlendiğini , oysa kendilerinin vakıf üniversitelerinden korneayı 1500 TL ' ye alabildiklerini vurguladı . Kapıcıoğlu , şunları anlattı : " Halkımızı katarakt operasyonlarında kullanılan kalitesiz mercekler ve göz sağlığı üzerinde bıraktığı etkiler konusunda uyarmak üzere kampanya başlattık . Devlet , katarakt gibi önemli bir ameliyata 350 TL ödüyor . Pek çok kuruluş , fiyat tutturmak için 5-10 dolarlık kalitesiz mercekler kullanıyor . " Ucuz ve kalitesiz merceklerle katarakt operasyonu geçiren binlerce SGK ' lı hastanın 12 yıl içinde ciddi görme sorunlarıyla karşı karşıya kalacağını savunan Eray Kapıcıoğlu , " Diğer ameliyatlarda durum daha da vahim . İlgili kurumları uyardık . Umarız çok geç olmadan bu fiyatlar yeniden düzenlenir .
 
" Ankara'da en büyüğü açıldı Dünyagöz eylülde Antalya ' da ?
 
 ERAY Kapıcıoğlu , krizde büyümeyi durdurmayı , gerilemenin başlangıcı saydıklarını vurgulayarak , şunları anlattı : " Krizi ancak yatırımlarla durdurabiliriz . 2009 ' a iki yatırım sığdırıyoruz . Bunlardan ilki , 25 Mart ' ta Ankara ' da açılan en büyük hastanemiz . Resmi açılışı 10 Mayıs ' ta gerçekleşecek . Eylül 2009 ' da da Antalya ' daki hastanemizi hizmete açacağız . Özellikle yabancı hastalar Antalya ' ya hem tatil yapmaya , hem de göz tedavisi olmaya gelecek , sağlık turizmiyle Türkiye ' ye gelen bir hasta , sadece turizm amaçlı gelen bir turistin iki katı döviz bırakıyor . "
 
1800 Euro ' ya tedavi olup bir hafta da tatil yapıyor  ERAY Kapıcıoğlu , yabancı hastaların göz tedavi ve ameliyatları için Türkiye ' ye yönelmelerinde fiyatın da önemli rolü olduğunu ifade ederek , " Avrupa ülkelerinde 34 bin Euro ' ya gerçekleşen bir operasyon , bizde 1800 Euro ' ya iniyor . Bu parayla aynı zamanda 5 yıldızlı otelde bir hafta tatil yapma şansı da doğuyor " dedi .
 
97 ülkeden hasta geliyor Dünyagöz Hastaneler Grubu Başkanı Eray Kapıcıoğlu , Avrupa ' da Almanya , Belçika ve Hollanda ' nın 4 ayrı noktasında açtıkları kilinkilerde yabancı hastalara hizmet verdiklerini belirterek , şunları dile getirdi : Bu ülkelerde tetkiklerini gerçekleştirdiğimiz hastalar , eğer göz yapılan operasyonlara uygunsa , Türkiye ' ye yönlendiriliyor . Büyük bölümü Almanya , Hollanda ve İskandinav ülkelerinden olmak üzere , 97 ülkeden hastamız oldu . 2008 ' de20bin yabana hastayı tedavi ettik . Krizle birlikte yabancı hasta sayımız arttı . Bu yıl 30 bini buluruz.E-bülten listesine kaydolmak istiyorum
E-bülten listesine kaydolmak istiyorum

E-bülten listesine kaydolmak istiyorum